Start Podróże Zimowe krajobrazy pełne niespodzianek: Kamczatka, Rosja


 

10 Najpiękniejszych wysp świata wg. Vibo

Spośród wielu wybraliśmy 10 najpiękniejszych i najciekaw...

 

Burdż Al Arab, czyli najwyższy budynek hotelowy świata

 

Magia Oazy Siwa

To specyficzne miejsce na pustyni Sahara, znajdujące się p...

 

Ekologiczne wille Alila

Miłośnicy prostoty naturalnego piękna oraz podróżnicy, ...

Warning: Parameter 1 to plgContentPageTitle() expected to be a reference, value given in /libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136

Zimowe krajobrazy pełne niespodzianek: Kamczatka, Rosja

AddThis Social Bookmark Button

jestTak wyjątkowe widoki jakie są na półwyspie Kamczatka, położonym w azjatyckiej części Rosji, należą do rzadkości. Dlaczego? Otóż nigdzie na świecie nie ma równie rozległych gór pokrytych lodem, otoczonych ogromną ilością rzek i jezior! Ponadto na podróżnych odwiedzających ten dziki, rosyjski rejon czekają niespodzianki w postaci czynnych wulkanów oraz gejzerów.

Kamczatka zlokalizowana bliżej Los Angeles niż Moskwy jest prawdziwym wyzwaniem dla turystów. Trasa wycieczki po tym rejonie nie należy do najłatwiejszych, mimo to każdy kto spróbuje przemierzyć rozległe tereny rosyjskiego półwyspu rozdzielającego Morze Ochockie i Morze Beringa, z pewnością będzie usatysfakcjonowany.

Dlaczego właśnie Kamczatka?

Rosja kryje w sobie sporo atrakcji, a ich urok jest osobliwy. Półwysep Kamczatka to szczególne miejsce warte wyprawy głównie z powodu niepowtarzalnych pejzaży górskich i trawiastych dżungli. Malownicza panorama obfita w lasy mieszane, jeziora rybne, a także zwierzęta, takie jak chociażby niedźwiedzie, jelenie, lisy polarne, sobole, rosomaki, wydry, renifery, foki, morsy czy tygrysy wynagradza trud, który trzeba włożyć w pokonanie trudnej drogi, złożonej z licznych noclegów na pustkowiu. Należy zdawać sobie sprawę, że podróż w ten region Rosji jest nie tylko przygodą, ale również nie lada wysiłkiem fizycznym, chyba że przemieszczamy się wyłącznie helikopterem.

Jednak to, co możemy zobaczyć na rosyjskim półwyspie bez wątpienia jest intrygujące. Tryskające i wybuchające wulkany, których jest około 200 (łącznie z wygasłymi), gorące źródła oraz gejzery w Dolinie Gejzerów w Kronockim Parku Narodowym to rzadkie zjawiska nie występujące gdzie indziej na świecie. I po prostu zapierają dech w piersiach! Na uwagę zasługują również miejsca takie jak Pietropawłowsk Kamczacki (główne miasto) oraz wioska Esso, a także największy czynny wulkan Kluczewska Sopka (o wysokości 4750 m n.p.m).

jest

Zajęcia dla pasjonatów

Lubisz łowić ryby?
Wspaniale! Wyobraź sobie, że na Kamczatce możesz wędkować do woli, a w krótkim czasie, nad rzeką Bystra, Płotnikowaja albo Awsza masz szansę złowić pysznego łososia. Ponadto unikalnym eksperymentem jest kąpiel w źródłach termalnych, których temperatura sięga 30-40 stopni Celsjusza. Dodam tylko, że na dworze panuje w tym czasie mroźny klimat.

Potrzebujesz odpocząć na łonie natury, z daleka od krzykliwej cywilizacji?
Tutaj znajdziesz wytchnienie i spokój. Zarówno wyprawy piesze, jazda rowerem, jak i wspinaczka górska są w twoim zasięgu, a warunki do tego typu aktywnego spędzenia czasu są wprost idealne.

Miłośników polowań czeka cała gama alternatyw – od zdobyczy popularnych tu niedźwiedzi brunatnych (których waga dochodzi nawet do 600 kg), łosi, wilków polarnych czy lisów, aż po barany i owce śnieżne.

Jesteś zwolennikiem/zwolenniczką kajakowania czy raftingu?

Nie wahaj się wyjechać na Kamczatkę. ‘Kraina ognia i lodu’ gwarantuje rozrywkę dla fanów wodnego wypoczynku, w tym również pływania kajakiem, łodzią oraz pontonem. Przeżycia na łonie tak fantastycznie różnorodnej natury są niezapomniane!

Natomiast jeżeli uwielbiasz snowboarding lub/i heliskiing masz niepowtarzalną okazję, by dać upust swoim fantazjom. Jazda na desce oraz na nartach w otoczeniu potężnych gór wraz z przelotem helikopterem do punktu startu przejażdżki z pewnością sprawi ci dużo frajdy.

jest

Tutejsza ludność

Kamczatkę zamieszkuje stosunkowo niewielka liczba mieszkańców. Wszakże na 370 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni półwyspu jest ich 310 tysięcy. I tak, dziki obszar zamieszkują Rosjanie (mówiący po rosyjsku), rdzenni Koriacy, Itelmeni oraz Czukcze, którzy nierzadko porozumiewają się swoimi odrębnymi językami.

Najkorzystniejszy okres wypraw

Półwysep należy do najchłodniejszych miejsc na świecie. Z tego powodu wyprawę należy zaplanować w najcieplejszym okresie, tj. od lipca do końca września. Co istotne, niskie temperatury sięgające -10 stopni Celsjusza występują także w tym letnim okresie. Tak więc jeśli planujesz nocleg pod namiotem powinieneś/powinnaś zadbać o ciepłe przykrycie, materac oraz ubranie.

Pogoda lubi płatać figle w każdym okresie, a temperatura waha się pomiędzy 18 stopniami na plusie, a -7. Dotkliwe mogą być także wiatry oraz deszcze. Dobrze zabrać ze sobą odzież na każdą, nawet najbardziej skrajnie nieprzychylną pogodę, ponieważ na Kamczatce wszystko jest możliwe.

jest

O czym należy pamiętać?

Na pewno o bezpieczeństwie. A w jaki sposób o nie zadbać? Planując podróż w tą część Rosji dobrze jest powierzyć doświadczonym przewodnikom wprowadzenie nas w arkana panujących warunków. Jedną z takich firm specjalizujących się w wyprawach na Kamczatkę jest na przykład biuro podróży „Baikal Travel” (irkutsk-baikal.com) z siedzibą w Rosji oraz warszawskie biuro turystyczne „Bezkresy”( wyprawy.bezkresy.pl).

Należy pamiętać, że wycieczka na własną rękę wiąże się z ogromnym ryzykiem, m.in. zapadania się gruntu, występowania zjawiska trujących wyziewów wulkanicznych atakiem potężnego niedźwiedzia brunatnego, a także nieprzyjemnym zbiorowiskiem kąsających komarów.

jest

Komentarze (0)

Napisz Komentarz

smaller | bigger

busy
 


Podobne artykuly: